გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ოთხკუთხედი.ოთხკუთხედის
კერძო სახეები.ამოზნექილი ოთხკუთხედი.
|
სწავლების საფეხური
(კლასი)
|
VIIIკლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
აღნიშნულ კლასში სწავლობს 5(ხუთი) ბავშვი.აქედან 2(ორი) გოგონაა და 3(სამი) ვაჟი.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მოსწავლემ
შეძლოს ოთხკუთხედის ელემენტების ამოცნობა, ოთხკუთხედების კლასიფიკაცია ამოზნექილობისა და ჩაზნექილობის მიხედვით, ოთხკუთხედის კუთხეების ჯამის დადგენა.
|
წინასწარი ცოდნა
|
●აქვს
პირველადი გეომეტრიული ფიგურების შესახებ წარმოდგენები.
●იცის
ელემენტარული გეომეტრიული ცნებები და აქსიომები.
●აქვს
წარმოდგენები გეომეტრილი ფიგურების ელემენტების შესახებ.
|
შეფასების საგანაი და პროცედურები
|
შეფასების რუბრიკა.
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
დაფა,ფერადი
ცარცები, ფურცლები, კომპიუტერი, პროექტორი, კომპიუტერული პროგრამა
WWW.cut-the-knot.org/pythagoras/index.shtaml
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
●გაკვეთილზე შესვლისას
კითხვა-პასუხის მეთოდით
ვადგენ მოსწავლეთა ცოდნის დონეს.(5 წთ.)
●მოსწავლეებს დაფაზე დავახაზინებ ოთხკუთხედებს და ამოვაცნობინებ მათ შორის რომელია
ამოზნექილ და ჩაზნექილი.(7 წთ.)
●ამის
შემდეგ მოსწავლეებს ვთხოვ სავარჯიშო რვეულებში ამოიწერინ დაფაზე დახაზული
ოთხკუთხედების გვერდები, კუთხეები,დიაგონალები და დაადგინონ განსხვავება
ამოზნექილი და ჩაზნექილი ოთხკუთხედების დიაგონელებს შორის.
(10წთ.)
●მოსწავლეთა წყვილებს დავავალებ განსაზღვრონ
რისი ტოლია ამოზნექილი ოთხკუთხედის კუთხეების ჯამი. (მივცემ მითითებას რომ
გამოიყენონ ის რომ სამკუთხედის კუთხეების ჯამი არის 1800-ი.) ამის შემდეგ
წყვილებს ერთმანეთში გავაცვლევინებ
ნამუშევრებს და შევამოწმებინებ.გზაგზა მათი საჭიროებების მიხედვით გავუწევ
შესაბამის დახმარებას.(15წთ.)
●ვისარგებლებ პროექტორით ( ინტერნეტით
) და მოსწავლეებს ვუჩვენებ აღნიშნული თემის შესაბამის მასალას. (5 წთ.)
●მივცემთ მითითებებს მთელ კლასს საშინაო დავალების შესრულების შესახებ .(3წთ)
|
ოთხკუთხედი. ოთხკუთხედის კერძო სახეები. ამოზნექილი ოთხკუთხედი.
Saturday, September 1, 2012
Subscribe to:
Posts (Atom)